Chlebie najcichszy... uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. W naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy ją na Mszy św. o godz. 11.00. Po zakończonej Eucharystii tradycyjnie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy.

Ks. Abp Konrad Krajewski powiedział:

Najświętszy sakrament jest największym skarbem jaki mamy w Kościele. To Twoja obecność pod postaciami chleba i wina. Prostszych znaków już nie ma. Nie można ich wymyśleć. Garść mąki, kropla wody, słowa kapłana świętego lub nie i jest Jezus Chrystus. Kiedy my Cię przywołujemy na ołtarz, to Ty przychodzisz. Co za pokora. Co za posłuszeństwo. Będzie Jezus na ołtarzu kiedy my chcemy…

Uroczystość Bożego Ciała jest dla nas okazją byśmy na nowo uświadomili sobie sens i treść tych znaków. W tych prostych znakach zawarty jest bowiem sens każdej Mszy św. Tyle razy w niej uczestniczysz. Czy zauważyłeś prostotę i głębię tych znaków?

W encyklice o Eucharystii Jan Paweł II napisał:

Opis ustanowienia Eucharystii porusza prostotą i „dostojnością”, z jaką Jezus w wieczór Ostatniej Wieczerzy ustanawia ten wielki Sakrament. Uczta eucharystyczna jest prawdziwie ucztą „świętą”, w której prostota znaków kryje niezmierzoną głębię świętości Boga.

Odkryjmy dzisiaj w Eucharystii jej prostotę. Odkryjmy to co jest w niej najważniejsze - żywego Boga.

Dziękuję mieszkańcom: Żukowa i Słomina; Sobanic Nowych i Starych oraz Żukówka; Nacpolska i Srebrnej za przygotowanie ołtarzy na dzisiejsza uroczystość. Dziękują asyście procesyjnej, szczególnie dzieciom biorącym w niej udział ministrantom oraz druhom strażakom z poszczególnych jednostek OSP.