Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Sięgają do niej ludzie prości i wykształceni, duchowni i świeccy. Jego forma modlitwy znana jest w innych religiach, ale jako modlitwa maryjna charakterystyczna jest dla katolików.

Do odmawiania różańca wielokrotnie zachęcała Matka Boża w objawieniach: w Lourdes, w La Salette i w Fatimie. Wzywają do niej nieustannie pasterze Kościoła, a szczególnie Ojciec Święty Jan Paweł II:
„Różaniec to moja ulubiona modlitwa! (...). Wspaniała w swej prostocie i głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej krewnej Elżbiety. Z tymi słowami łączy się cały Kościół. Na tle słów Zdrowaś Maryjo dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. (...). Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania”.

Koła Żywego Różańca są najbardziej liczną i zarazem autentycznie aktywną grupą naszej parafii. Obecnie istnieje 7 Kół, w których uczestniczy 105 kobiet i kilku mężczyzn:

• Łazęki
  • Nacpolsk nr 1
  • Nacpolsk nr 2
  • Skarszyn Stary
  • Słomin
  • Sobanice
  • Sosenkowo
  • Żukowo

Nie wszystkie Koła są pełne. Obecnie coraz trudniej jest pozyskać nowe osoby do modlitwy różańcowej, zwłaszcza w miejsce tych pań, które odchodzą do wieczności. Poszczególne Koła Różańcowe są otwarte na nowych członków.

Osoby należące do poszczególnych Kół co miesiąc spotykają się na wspólnej modlitwie różańcowej. Modlą się za cały Kościół, diecezję, naszą parafię i w osobistych intencjach.

Co roku dnia 7 października we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej gromadzimy się w kościele na Eucharystii i wspólnej modlitwie wszystkich Kół parafialnych.

Około 30 osób uczestniczy też w diecezjalnym spotkaniu Kół Żywego Różańca, które co dwa lata odbywa się w Sanktuarium Matki Bożej w Smardzewie.

Błogosławiony Bartłomiej Longo mówił: kto szerzy różaniec, ten jest ocalony. Poprzez Koła Żywego Różańca pragniemy szerzyć tę modlitwę, by jak najwięcej dusz uchronić od zagubienia, a innych zachęcić do praktykowania tej pięknej modlitwy.