Maj – to okres szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych „majówkami”. Jeszcze dziś przejeżdżając w majowy wieczór przez polskie wsie można usłyszeć pieśni maryjne. Ten piękny śpiew można usłyszeć też w wielu miejscowościach w naszej parafii.
I tak czciciele Matki Bożej gromadzą się przy figurkach i krzyżach: w Słominie (w dwóch miejscach), Sosenkowie, Nacpolsku Nowym, Skarszynie Starym, w Nacpolsku na Osiedlu oraz przy wjeździe do Nacpolska. W Łazękach zaś przy małej kapliczce umieszczonej na drzewie gromadzi się trójka dzieci (Anitka, Julka i Sebastian), którzy sami odmawiają Litanię Loretańską. Cieszę się, że w tym roku są nowe miejsca, w których odbywa się nabożeństwo majowe. Ufam, że jest to owoc nawiedzenia naszej parafii przez cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Dziękuję również tym, którzy każdego dnia gromadzą się na to nabożeństwo w kościele czy też odmawiają Litanię do Matki Bożej w swoich rodzinach.