Pielgrzymka do relikwii Krzyża Świętego

W środę grupa pielgrzymów naszej parafii udała się do Sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego, najstarszego polskiego sanktuarium, a zarazem duchowej stolicy regionu świętokrzyskiego.

W średniowieczu Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Mnisi przechowywali cenne dzieła sztuki, literatury i nauki, prowadzili znane skryptorium (warsztat, w którym przepisywali księgi, m.in. Kazania Świętokrzyskie) i prowadzili badania przyrodnicze oraz naukowe.
Z pomocą przewodnika - p. Kazimierza - mogliśmy poznać historię tego pięknego regionu oraz Sanktuarium.
Niestety pochmurne przedpołudnie uniemożliwiło podziwianie piękna tamtejszego krajobrazu. Jako pielgrzymi byliśmy jednak nastawieni na duchowe przeżycia, a przede wszystkim na modlitwę przy relikwiach Krzyża Świętego.

O godzinie 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy św., a następnie w nabożeństwie połączonym z ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego. Warto nadmienić, że w 2002 r. przeprowadzono badania naukowe, które wykazały, że to drzewo znajdujące się w relikwiarzu pochodzi z czasów ukrzyżowania Jezusa. Najprawdopodobniej jest to czarna, jerozolimska sosna, która występuje w Palestynie w Ziemi Świętej.

Historię tego miejsca i relikwii możemy wyczytać na stronie internetowej sanktuarium: https://www.swietykrzyz.pl/

W godzinach popołudniowych, przy słonecznej już pogodzie, udaliśmy się do Świętej Katarzyny, by zwiedzić znajdujący się tam klasztor Sióstr Bernardynek oraz bardzo ciekawe Muzeum Minerałów i Skamieniałości.