Kolędowanie najmłodszych parafian

Kolędy i pastorałki co roku rozbrzmiewają przy świątecznym stole. Jest to jedna z najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Wybrzmiały one również dzisiaj przed Mszą św. o godz. 9.00 w wykonaniu chętnych przedszkolaków i dzieci z klas I.  Był to nasz "parafialny festiwal kolęd i pastorłek".

Udział w kolędowaniu wzięli: Marysia Sikorska, Zuzia Dobrosielska, Marysia Chmielewska, Emil Kussy i Piotruś Wiśniewski. Bardzo dziękuję rodzicom za troskę i przygotwanie dzieci do śpiewu. Niektóre dzieci zgłoszone do śpiewania kolęd musiały zrezygnować ze względu na chorobę. Niech występ najmłodszych będzie zachętą dla innych do uczenia dzieci i śpiewania wraz z nimi naszych pięknych kolęd i pastorałek.

Sama nazwa „kolęda” pochodzi do łacińskiego słowa calendae, co oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Z ową kalendą styczniową wiązał się zwyczaj składania sobie nawzajem darów i życzeń. Dlatego też na początku nazwa „kolęda” oznaczała pieśń noworoczną, w której zawarte były życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok. Kolęda utożsamiona została z pieśnią bożonarodzeniową prawdopodobnie dopiero w wieku XIX. W okresie od średniowiecza do wieku XVI nie wyróżniała się ona spośród innych pieśni religijnych.
Od kolęd należy odróżnić pastorałkę - odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter. Według tradycji, autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce.

Galeria

wstecz